Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lan Nedir?
23.03.2018, 20:37 (Bu konu en son: 24.03.2018 Tarihinde, Saat: 22:33 düzenlenmiştir. Düzenleyen: AirFiber.)
Yorum: #1
Lan Nedir?
LAN(Local Area Network-yerel ağ bağlantısı)

[Resim: home-solution-wifi-devices-network-18428...36336d.jpg]


Yerel alan ağı (LAN), bir ortak iletişim hattını veya bir sunucuya kablosuz bağlantıyı paylaşan bir grup bilgisayar ve ilişkili aygıttır. Tipik olarak, bir LAN, bir ofis veya bir ticari tesis gibi ayrı bir alandaki sunucuya bağlı bilgisayarları ve çevre birimleri kapsamaktadır. Bilgisayarlar ve diğer mobil cihazlar, yazıcı veya ağ depolama gibi kaynakları paylaşmak için bir LAN bağlantısı kullanılır.

Bir Lan genel olarak ev ortamımız da bulunan cep telefonu dahil tüm cihazların tek bir sistem üzerinde veri transferi gerçekleştirebilmesine olanak sağlar.

Mevcut bir firmanın kendi local sisteminde internete çıkmadan trafik yapması(haberleşmesi) lan ile gerçekleşir. Firmaların kendi muhasebe programları ve paylaşması gereken yazılımları bulunur ve kendi şubeleriyle güvenli bir iletişim kurmaları gerekebilir. Firmalar bu işlemlerinde LAN sistemini kullanarak, güvenliği sağlar bu da İNTRANET sayesinde gerçekleşir. Lan konusunun kardeşi ise WAN dır. WAN (Wide area network) sisteminin çalışma sistemini ilerleyen konularda detaylı olarak anlatacağız.

Ethernet ve Wi-Fi, LAN bağlantılarını etkinleştirmenin başlıca iki yoludur. Ethernet, bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir belirtimdir. Wi-Fi, bilgisayarları LAN'a bağlamak için radyo dalgalarını kullanır.Token Ring , Fiber Dağıtılmış Veri Arayüzü ve ARCNET dahil olmak üzere diğer LAN teknolojileri, Ethernet ve Wi-Fi hızları arttıkça zamanla kalitelerini yükseltti. Sanallaştırmanın yükselişi, ağ yöneticilerinin ağ düğümlerini mantıksal olarak gruplandırmasına ve büyük altyapı değişikliklerine ihtiyaç duymadan ağlarını bölümlere ayırmasına olanak veren sanal LAN'ların gelişimini artırdı.

Tipik olarak, bir uygulama programları paketi LAN sunucusunda tutulabilir. Bir uygulamaya sıklıkla ihtiyaç duyan kullanıcılar bir kez indirip yerel cihazlarından çalıştırabilir. Kullanıcılar, LAN sunucusunda çalıştırılan uygulamalarda gerektiğinde baskı ve diğer hizmetleri sipariş edebilirler. Bir kullanıcı LAN sunucusunda saklanan diğerleriyle dosyaları paylaşabilir; okuma ve yazma erişimi bir ağ yöneticisi tarafından sağlanır. Dahili uygulamaları ve verileri dış erişimden korumak için güvenlik önlemleri alındığında, bir LAN sunucusu bir web sunucusu olarak da kullanılabilir .
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi