Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WAN(Wide Area Network)
25.03.2018, 15:38 (Bu konu en son: 25.03.2018 Tarihinde, Saat: 17:39 düzenlenmiştir. Düzenleyen: admin.)
Yorum: #1
WAN(Wide Area Network)
Wan nedir

[b]Geniş alan ağı (WAN)
, birden fazla yerel alan ağını ( LAN ) birbirine bağlayan coğrafi olarak dağıtılmış bir özel iletişim ağıdır .
Bir kuruluşta, WAN bir şirketin genel merkezine, şube ofislerine, ortak kullanım olanaklarına, bulut servislerine ve diğer tesislere bağlantılar içerebilir . Tipik olarak, bir WAN'a bir LAN bağlamak için yönlendirici veya diğer çok işlevli bir cihaz kullanılır.
Kurumsal WAN'lar, kullanıcıların uygulamalara, hizmetlere ve merkezi olarak konumlandırılmış diğer kaynaklara erişimini paylaşmalarına izin verir. Bu, aynı uygulama sunucusunu, güvenlik duvarını veya başka bir kaynağı, birden çok konumda kurma ihtiyacını ortadan kaldırır.

[Resim: wan.JPG]


Sanal özel ağ ( VPN ), WAN siteleri arasında bağlantıyı kolaylaştırır. Bir IPsec VPN daha yaygın, şube ofisleri ve merkez yerleri arasında olanlar gibi sürekli açık sitesi siteye bağlantıları kullanılır.
Bir SSL VPN genellikle bireysel kullanıcılar için uzaktan erişimi etkinleştirmek için tercih edilen seçimdir, çünkü WAN'daki kullanıcılardan aktarılan veriler şifrelenir.

WAN bağlantıları türleri

WAN bağlantıları kablolu ve kablosuz teknolojileri içerebilir. Kablolu WAN servisleri, çok protokollü etiket değiştirme , T1'ler, Taşıyıcı Ethernet ve ticari geniş bant internet bağlantılarını içerebilir .
Kablosuz WAN teknolojileri, 4G LTE gibi hücresel veri ağlarının yanı sıra ortak Wi-Fi veya uydu ağlarını içerebilir .
Kablolu ağ bağlantılarının üzerindeki WAN'lar çoğu kuruluş için tercih edilen ortamdır, ancak 4G LTE standardına dayalı kablosuz WAN teknolojileri önem kazanmaktadır.
WAN(wide area network) altyapısı, bir telekomünikasyon firması , internet servis sağlayıcısı, özel IP şebeke operatörü gibi bir üçüncü şahıs hizmet sağlayıcısından hizmet olarak özel mülkiyete ait veya kiralanmış olabilir . Hizmetin kendisi, genellikle servis hizmet anlaşmasıyla desteklenen özel bir bağlantı üzerinden veya internet gibi paylaşılan bir kamu ortamı üzerinden çalışabilir .
Hibrid WAN'lar , özel ve genel şebeke hizmetlerinin bir kombinasyonunu kullanır.
Yazılım tanımlı WAN ( SD-WAN ), hibrid WAN mimarilerinin işletmelerin yayılmasını, işletilmesini ve yönetilmesini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Bir arada kullanarak sanallaştırma , uygulama düzeyinde politika ve ağ bindirmeleri , yerinde SD-WAN cihazlar, yazılım platformları veya müşteriye özgü ekipman olarak kullanılır.

WAN optimizasyonu

Gecikme ve bant genişliği kısıtlamaları genellikle kurumsal WAN'ların performansında düşüşe sebep olabilir.
WAN optimizasyon cihazları, tekilleştirme , sıkıştırma , protokol optimizasyonu, trafik şekillendirme ve yerel önbellekleme dahil olmak üzere bunlara karşı koymak için çeşitli teknikler kullanır . SD-WAN CPE(Bir CPE cihazı, bir müşterinin evinde veya işinde bulunan telekomünikasyon donanımıdır. Bu tür ekipmanlar , belirli bir telekomünikasyon servis sağlayıcısı tarafından kullanılan kablo veya uydu televizyon set kutuları, dijital abone hattı (DSL) veya diğer geniş bantlı İnternet yönlendiricileri, VoIP baz istasyonları, telefon ahizeleri veya diğer özelleştirilmiş donanımları içerebilir .) veya platformları, güvenilirliği arttırmak için genellikle ticari internet hizmetleri, trafik şekillendirme ve servis araçlarının kalitesi ile düşük maliyetli bant genişliği bağlantılarının kullanılması yoluyla bir başka uygulama performansı kontrolü sağlar .
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi