Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DHCP Nedir?
25.03.2018, 23:02 (Bu konu en son: 26.03.2018 Tarihinde, Saat: 17:46 düzenlenmiştir. Düzenleyen: admin.)
Yorum: #1
DHCP Nedir?
DHCP (Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü)

DHCP bir IP üzerinde iletişim kurabilmesi için bir ağdaki herhangi bir aygıta, bir İnternet Protokolü ( IP ) adresini dinamik olarak atamak için kullanılan bir ağ yönetim protokolüdür.DHCP, ağ yöneticilerinin tüm ağ aygıtlarına IP adreslerini el ile atamasını gerçekleştirmesinden çok, bu yapılandırmaları otomatik olarak yönetir. DHCP, küçük yerel ağlarda ve büyük kurumsal ağlarda uygulanabilir.

Aygıtlar bir yerden diğerine taşındığında, DHCP, her konum için,yeni IP adresleri atayacaktır; bu, ağ yöneticilerinin, her bir aygıtı geçerli bir IP adresiyle manuel olarak ilk olarak yapılandırması gerekmediği veya aygıtın yeni bir IP adresiyle yeniden yapılandırılması gerektiği anlamına gelir. DHCP sürümleri, Internet Protokolü sürüm 4 ( IPv4 ) ve Internet Protokolü sürüm 6'da ( IPv6 ) kullanıma hazırdır .

DHCP nasıl çalışır?

DHCP istemcilerine IP adreslerini dinamik olarak atamak ve DHCP istemcilerine TCP / IP yapılandırma bilgilerini ayırmak için İletim Denetimi Protokolü / IP ( TCP / IP ) protokol yığınının uygulama katmanında çalışır . Bu, alt ağ maskesi bilgilerini, varsayılan ağ geçidi IP adreslerini ve etki alanı adı sistemi ( DNS ) adreslerini içerir.

DHCP, sunucuların benzersiz IP adresleri havuzunu ve istemci yapılandırma parametreleriyle ilgili bilgileri yönettiği ve bu adres havuzlarından adresleri atadığı bir istemci-sunucu protokolüdür. DHCP etkinleştirilmiş istemciler ağa bağlandıklarında DHCP sunucusuna bir istek gönderir.

DHCP ile yapılandırılan istemciler, DHCP sunucusuna bir istek yayınlar ve eklendikleri yerel ağ için ağ yapılandırma bilgileri talep eder. Bir istemci, genellikle bu bilgi için bir önyüklemeden hemen sonra bir sorgu yayınlar. DHCP sunucusu, daha önce bir ağ yöneticisi tarafından belirtilen IP yapılandırma bilgilerini sağlayarak müşteri talebine yanıt verir. Bu, tahsisin geçerli olduğu bir kiralama adı da verilen zaman diliminin yanı sıra belirli bir IP adresini de içerir. Bir atamayı yenilerken, bir DHCP istemcisi aynı parametreleri ister, ancak DHCP sunucusu yöneticiler tarafından belirlenen ilkelere göre yeni bir IP adresi atayabilir.

Bir DHCP sunucusu, ağ havuzuna tahsis ettiği tüm IP adreslerinin kaydını yönetir. Ağda bir havuz oluşturulursa, sunucu , aynı IP adresiyle birden çok aygıtın yanlışlıkla yapılandırılmasını engelleyen Ortam Erişim Denetimi ( MAC ) adresini kullanarak tanımlar .

DHCP yönlendirilebilir bir protokol değildir. DHCP, belirli bir yerel alan ağı ( LAN ) ile sınırlıdır;LAN başına tek bir DHCP sunucusunun yeterli olduğu veya bir yük devretme durumunda kullanılmak üzere iki sunucunun olduğu anlamına gelir. Daha büyük ağlar, birden fazla tekil konum içeren geniş bir alan ağına ( WAN ) sahip olabilir . Bu noktalar ile her konumdaki istemciler arasındaki bağlantılara bağlı olarak, adreslerin dağıtımını işlemek için birden çok DHCP sunucusu kurulabilir. Ağ yöneticileri , belirli bir ağdaki birden fazla alt ağa adresleme sağlamak için bir DHCP sunucusu istiyorsa , yönlendiricileri birbirine bağlayan DHCP geçiş hizmetlerini yapılandırmalıdırlar.Her yönlendirici mevcut DHCP havuzlarına geçis yerini vermelidir. Bu yönlendiriciler, DHCP istemcileri ile farklı alt ağlarda bulunan sunucular arasında ileti aktarır.

DHCP, istemcilerin ve sunucuların birbirlerini doğrulamasına olanak tanıyan yerleşik bir mekanizmadan yoksundur. Her ikisi de aldatmaya karşı savunmasızdır (bir bilgisayar başka biri gibi davranıyor) ve saldırgan müşterilerin bir DHCP sunucusunun IP adres havuzunu tüketebileceği saldırılara karşı savunmasızdırlar.


Statik ve dinamik DHCP kiralamaları

Dinamik DHCP ile, bir istemci kendisine atanan IP adresine sahip değil, bunun yerine bir süre için "kiralıyor'' Dinamik IP adresine sahip bir cihaz her açıldığında, başka bir IP adresi kiralamak için DHCP sunucusu ile iletişim kurmalıdır.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi