Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IP Adresi Nedir
05.03.2018, 18:44 (Bu konu en son: 12.03.2018 Tarihinde, Saat: 19:41 düzenlenmiştir. Düzenleyen: admin.)
Yorum: #1
IP Adresi Nedir
IP (İnternet Protokolü) adresi bir bilgisayar ağında iletişim için internet teknolojisini kullanan bir aygıtın belirleyici numarasıdır. (İngilizce: Internet Protocol Address). IP adresi, o cihazın hangi servis sağlayıcısı veya ağı kullandığını ve internete hangi lokasyondan bağlandığını belirler.

İnternet Servis Sağlayıcısı, internete bağlanan her cihaza benzeri olmayan bir IP adresi tanımlar.
IP adresi aynı zamanda, bir dijital aygıtın bir başka dijital aygıtla da internet aracılığıyla iletişime geçmesini sağlar.

IP adresi olan iki cihaz, internete bağlı oldukları sürece, aynı ağa bağlı olmaksızın da birbiriyle etkileşim kurabilir. Ayrıca bir internet sitesine, alan adı yerine sadece IP adresi yazılarak da erişim sağlanabilir.

IP Sorgulama

IP sorgulaması, internete bağlanabilen bir dijital cihazın ya da bir internet sitesinin internete hangi lokasyondan bağlandığını ve/veya hangi internet servisi sağlayıcısını ve ağı kullandığını tespit etmek için yapılan bir sorgulamadır.

Bir cihazın IP adresi, o cihazdan IP adresiyle ilgili arama motoru sorguları yaparak ya da basit web araçları kullanarak kolayca tespit edilebilmektedir.

IP adresleri şu anda yaygın kullanımda olan IPv4 için 32 bit boyunda olup, noktalarla ayrılmış 4 adet 8 bitlik sayıyla gösterilirler. Örneğin: 192.167.10.5
IP adresi, noktalarla ayrılan 4 adet 8 bitlik sayı ile ifade edilir. Öktet (Sekizli) adı verilen bu sayılar maksimum 3 rakamlıdır ve 254’ten büyük değildir.

Dinamik IP ve Statik IP Numarası

IP adresleri Dinamik IP ve Statik IP olmak üzere ikiye ayrılır.Statik IP adresi; hiçbir zaman değişmeyen, kalıcı bir IP adresidir.

Dinamik IP adresi ise bir cihaza, internete her bağlanışında yeniden
tanımlanan yani geçici bir IP adresidir.

Statik IP adresleri bilgisayara, bir admin tarafından manuel olarak atanır. Dinamik IP adresleri ise bilgisayar arayüzü ya da sunucu yazılımı tarafından, otomatik olarak atanır. IP adresleri, servis sağlayıcı tarafından, statik olacak şekilde de tanımlanabilir.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi