Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hub Nedir
15.03.2018, 22:42 (Bu konu en son: 16.03.2018 Tarihinde, Saat: 12:45 düzenlenmiştir. Düzenleyen: admin.)
Yorum: #1
Hub Nedir
Hub hareket merkezi anlamına gelmekle,lakin tam bir Türkçe karşılığı bulunmamaktadır. Kısaca, bir yerel ağ (LAN) içerisindeki bilgisayarları birbirine bağlayan cihazdır.

Hublar üzerindeki port sayısına göre isimlendirilir ve bu portlara makineler takılır. Hublar 4,8,12,16,24 portlu olarak üretilirler. Hub aslında içerisinde tüm portları birbirine bağlayan kablolardan oluşmuş bir cihazdır ve kablolardan taşınan bilgiyi anlama kapasitesine sahip değildir. Yalnızca bir porttan gelen paketleri diğer bütün portlara yayın (broadcast) şeklinde iletir. Bu yüzden fiziksel katmana dahildir.

Eğer ikiden fazla bilgisayar varsa ve bunlar RJ45 konektörler ile birbirlerine bağlanıyorsa mutlaka bir Hub kullanmak gerektir. Hub ’ı bilgisayarlar arasındaki bir terminal olarak da düşünebiliriz.

Hub’lar yıldız topoloji ağlarda merkezi bağlantı üniteleridir. Hub kendisine bağlanılan tüm ağların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlar. Hub ’a bağlanılan her ekipmanın kendi güç kaynağı olduğu gibi hub’ ın da kendi güç kaynağı vardır. Hub üzerinde bulunan durum ışıkları ağ durumunu izlememizi ve arıza tespit işlemlerini kolaylaştırır. İkiden fazla hub birbirine bağlanabilir fakat Ethernet standartlarında bazı sınırlar vardır. Hub-Hub bağlantıları yerine switchlerden hub’lara gidilebilir ve bu durum ağ performansını arttırır. 10 Mbps veya 100 Mbps ağlar için hub’lar bulunmaktadır.

Bir hub aygıtı LAN ‘in mimarisini değiştirmez. Kullanıcıların LAN’ a katılmasını sağlar. Hub aygıtı genellikle LAN istasyonlarının bağlandığı bir kutudur. Hub’ların bir kısmı sadece bağlantıyı sağlarken, bir kısmı gelişmiş sorun giderme yeteneklerine sahiptir. Bazıları da sinyalleri güçlendirerek network’un hızını artırırlar.

Hub kullanılarak kurulmuş küçük bir ağ
Kısaca hub ’ın görevi: kendisine ulaşan sinyalleri alıp yine kendisine bağlı olan ağ ekipmanlarına dağıtmaktır. Hub bu işlem sırasında bir tekrarlayıcı görevi görür ve sinyali güçlendirir.

Hub’lar; Koaksiyel, çift burgulu veya fiber optik kablo ile birbirine bağlanabilir.


Ağda bulunan hublar için iki tür sınıflandırma vardır ve aşağıda açıklandığı gibidir.

Aktif veya Pasif Hublar:

Çoğu modern hublar aktiftir yani sinyalleri kuvvetlendirmek için güçlerini bağlı oldukları güç kaynaklarından alırlar. Bazı hublar ise pasiftirler çünkü sadece sinyali çoklu kullanıcı ortamı için böler. Pasif hublar sinyali kuvvetlendirmediklerinden kablo uzunluğunu artırmak için kullanılmazlar.

Zeki veya Ahmak Hublar:


Zeki hublar konsol portlara sahiptir yani trafik akışını yönetmek için programlanmışlardır. Ahmak hublar ise gelen sinyali alıp ve kuvvetlendirerek portlara dağıtırlar. Hiçbir kontrol görevi üstlenmezler.

Bir USB hub tek bir USB kapısına birden çok USB araçlarının bağlanmasına izin veren bir araçtır. Standart bir USB hub bilgisayar üzerindeki USB kapısına bağlamak için bir USB kablosu ve ön yüzünde belli sayıda USB kapısı içerir. Piyasada USB çoklayıcı olarak da adlandırılır.

Bus Powered Hub:

Bir bus powered hub (yoldan güç beslemeli hub) ev sahibi bilgisayarın USB arayüzünden gücünü alan bir hubdır,ayrıca bir güç bağlantısına ihtiyacı yoktur. Yine de birçok araç bu uygulamanın sağlayabileceğinden daha fazla güce ihtiyaç duyar ve bu çeşit hub ile çalışmaz.
Tam tersine self powered hub (kendinden güç beslemeli hub) gücünü harici bir güç desteğinden alan bir hubdır ve bu sayede tüm kapılara tam güç verebilir.

Hubların pek çoğu gerek yoldan güç beslemeli, gerekse kendinden güç beslemeli olarak çalışabilirler.

USB 2.0 araçlarının yüksek hızda çalışabilmeleri için araç ile PC arasındaki tüm hubların USB 2.0 olması gerekmektedir.

Self Powered Hub:

Self powered hub (kendinden güç beslemeli hub) gücünü harici bir güç desteğinden alan bir hubdır ve bu sayede tüm kapılara tam güç verebilir. Hubların pek çoğu gerek yoldan güç beslemeli, gerekse kendinden güç beslemeli olarak çalışabilirler.

Hub genel tanımı:

Ağ donanım cihazlarının en ilkeli ve en ucuzudur.

Ağda meydana gelen kilitlenmeleri fark etmez, hatta artmasına sebep olur. Çünkü hub’da aynı anda yalnızca bir bilgi taşınır, dolayısıyla ikinci bir bilgi gönderildiğinde hub anahtarlama yapmaz.

En az güvenli cihazdır.

Hub ile Switch Arasındaki Fark Nedir?

Hub, bir porttan gelen veriyi geriye kalan tüm portlara dağıtır. Gelen verinin hangi bilgisayara gönderileceğine bakılmaksızın bu işlem gerçekleştirilir. Switch ise kendisine ulaşan veriyi hangi bilgisayara veya cihaza gönderilmesi gerekiyorsa o istemciye iletir. Hublarda veriyi alacak tek bir bilgisayar olduğu için diğer bilgisayarlar boş yere meşgul olmaktadırlar. Bu yüzden hublar switchlere göre performans ve hız açısından daha zayıftır.
Tüm Mesajlarına Bak
Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi